Van Uitgeverij Aspekt mocht ik dit boek recenseren. Ik wil ze daar hartelijk voor danken.
Waar gaat het boek over?
Lisa Dijkhuizen
Binnenwerk:
Binnenwerk:
Lisa Dijkhuizen
Jaar van verschijnen:
Jaar van verschijnen:
2025
ISBN:
ISBN:
9789464872972
Bindwijze:
Paperback
Aantal pagina's:
Aantal pagina's:
196
Genre:
Genre:
Historische roman
Verfilmd?
Verfilmd?
Het boek is nog niet verfilmd, maar wie weet, gebeurt dat in de toekomst.
Wat vind je van het boek?
Bij het zien van de schitterende cover van Als de dag breekt van Lars de Brabander krijg je niet meteen een idee waar het boek over zal gaan. Het is mooi dat de cover via de zijkant op de achterkant doorloopt.
De titel maakt je nieuwsgierig naar het boek. Je wilt weten wat ermee bedoeld wordt en over welke dag het gaat. Het is een intrigerende titel.
Dit is geen boek om te lezen onder het eten of voor het slapen gaan. Er zitten een paar bloederige stukjes in, zoals een schokkend eind voor een dier.
In Als de dag breekt van Lars de Brabander wordt Sylvio wakker met de zekerheid van dat het die dag gaat regenen. Zijn vrouw en tegen wie hij het ook zegt, willen hem niet geloven, omdat het al zo lang droog is. Door zijn vrouw wordt hij erop uitgestuurd om water te halen. Zal hij gelijk krijgen en zal het hem lukken om aan water te komen?
Ook Pancha, de vrouw van Sylvio, gaat proberen om aan water te komen, maar daarvoor doet ze eerst wel iets wat niet mag, zodat ze het daarmee kan ruilen. De vraag is of diegenen, voor wie het is, er blij mee zijn en of ze haar wel water willen of kunnen geven. Zij laat in ieder geval hiermee zien dat als je echt dorst hebt, je alles doet om aan drinken te komen.
Er wordt teruggeblikt in de tijd, teruggeblikt op hun leven. Een leven dat zo zijn hoogte- en dieptepunten heeft. Een leven dat voor beiden niet makkelijk was, vaak pijnlijk zelfs. Ze hebben, net als een ander stel, moeten omgaan met affaires.
Ondertussen beleven ze het een en ander die dag en heeft Sylvio een ontmoeting met iemand waar hij normaliter nooit mee gesproken zou hebben. Hij krijgt van die persoon een aanbod dat zijn leven kan veranderen. Zal hij het aanbod, met de consequenties eraan verbonden, accepteren? Het is een aanbod dat je aan het denken zet. Je vraagt je af wat je zelf gedaan zou hebben als je in de schoenen van Sylvio stond.
Meteen bij het lezen van de eerste zin van Als de dag breekt van Lars de Brabander wil je verder lezen. Je wilt weten of Sylvio gelijk krijgt, of het die dag echt gaat regenen of is dat de wens van de vader van gedachte? Je hoopt voor Sylvio, alle andere mensen, de dieren en de natuur, dat het die dag werkelijk gaat regenen.
De auteur heeft zich erg goed ingeleefd in de personages. Je voelt de gevoelens als boosheid, haat en wanhoop. Je hebt bewondering voor Sylvio dat hij zich zo goed weet in te houden als hij bij zijn oudste broer is en je hoopt dat hij dat kan blijven volhouden, ook al zou je begrip voor Sylvio hebben als hij uit zijn slof zou schieten.
In het begin heb je je bedenkingen over de relatie van Sylvio & Pancha, maar gaandeweg het verhaal verandert je gevoel over hen. De ene keer is dat ten goede en de andere keer heb je een minder goed gevoel over ze. Door wat je over hun te weten komt, wisselt het nogal eens.
Het is schokkend om te lezen hoe de opa van Sylvio en de ouders van de opa van Sylvio zijn misleid, waardoor de opa uiteindelijk slaaf is geworden. Je vraagt je af hoeveel mensen er op die manier zijn ingeluisd. Het is dan ook bewonderenswaardig hoe Sylvio in het leven staat. Veel mensen kunnen nog wat leren van Sylvio, zoals hoe hij met conflicten omgaat. Als iedereen het op die manier deed, dan was er veel meer vrede op de wereld.
Sowieso is het niet alleen een indrukwekkend boek om te lezen, maar hier en daar ook leerzaam, zoals waarom je niet te veel van de wonderboom mag snoepen, wat er anders kan gebeuren.
Het is schokkend om te lezen wat Pancha in haar leven heeft moeten doorstaan en je vraagt je af of ze daarom geworden is wie ze is, dat haar waandenkbeelden en haar gedrag een oorzaak in het verleden heeft. Langzaamaan kom je te weten dat ze zelf ook dingen heeft gedaan die niet kunnen, maar dat haar ook leed is aangedaan door anderen. Om haar waandenkbeeld over een rokende papegaai moet je lachen. Ook al weet je dat het niet echt is, toch zie je de rokende papegaai voor je.
Als de dag breekt van Lars de Brabander laat zien wat het met mensen kan doen als men lange tijd niet genoeg te eten en te drinken heeft gehad. Wat het met mensen kan doen als de ander iets doet waar je niet van gediend bent. Het verhaal laat ook goed zien hoe verschillend slaven reageerden, handelden toen ze geen slaaf meer waren, maar ook waarom ze zo wantrouwend waren. Je vraagt je hierbij af hoeveel mensen dat gevoel hadden en of er ook ex-slaven zijn die niet in de steek zijn gelaten door hun ex-eigenaren. Ook laat het verhaal goed zien waarom mensen bepaalde keuzes maken die ze normaliter niet zouden maken. Het verhaal laat goed zien hoe de samenleving vastgeroest zit in het verleden, ook al zijn ze vrij.
Hier en daar is het herkenbaar, zoals dat de ex-slaven een ingebouwde wekker hadden. Dat hebben veel mensen ook, ook al zijn ze nooit slaaf geweest.
Het einde is een angstaanjagend, maar tegelijkertijd ook een mooi eind. Al hoop je dat in het echte leven op een iets andere manier mee te maken.
Je moet het boek in het tijdsbeeld plaatsen. Dat wat nu niet meer gezegd kan worden, was in de tijd waarin het boek zich afspeelt normaal, zoals het woord 'negers'.
Ondanks dat dit boek fictief is, met hier en daar een, voor het verhaal, nutteloos weetje, zoals over de publicatie van Anna Karenina van Lev Tolstoj, zou het verhaal van begin tot eind waargebeurd kunnen zijn. Tijdens het lezen heb je, door de beeldende schrijfwijze van de auteur, het gevoel dat je het verhaal vanaf de zijlijn zelf meemaakt.
Kortom, Als de dag breekt van Lars de Brabander is een aangrijpend en beklemmend verhaal over een echtpaar dat heeft moeten worstelen met gebeurtenissen uit het verleden en die dag moeten ze zorgen dat ze aan water komen en is er de hoop, zal Sylvio het goed gezien hebben?, op regen. Het is een verhaal dat in je gaat zitten als je er eenmaal aan bent begonnen.
Voldeed het boek aan je verwachtingen?
Ja, het boek voldeed aan mijn verwachtingen.
Wat vind je van de cover?
Wat vind je van de cover?
Het is een schitterende cover die bij het boek past.
Wat vind je van de titel van het boek?
Wat vind je van de titel van het boek?
De titel is erg goed gekozen. Het is een intrigerende titel.
Wat vind je van de schrijfstijl?
Wat vind je van de schrijfstijl?
Het boek is op een vlotte en beeldende manier geschreven, waardoor het boek vlot wegleest.
Hoe origineel is het verhaal?
Hoe origineel is het verhaal?
Het verhaal is erg origineel.
Wat vind je van de opbouw van het verhaal?
Het verhaal is van begin tot eind goed opgebouwd, waarbij er geregeld teruggeblikt wordt in de tijd.
Zat je direct in het verhaal?
Ja, ik zat direct in het verhaal.
Weet dit boek je aandacht vast te houden?
Weet dit boek je aandacht vast te houden?
Ja, het boek weet je aandacht vast te houden. Als je er eenmaal aan bent begonnen, kun je niet meer stoppen met lezen, omdat je wilt weten hoe het verhaal verder zal gaan en hoe het verhaal zal eindigen.
Heeft het plot je verrast?
Ja, het plot heeft me verrast. Ik had een ander plot verwacht.
Is het verhaal geloofwaardig?
Is het verhaal geloofwaardig?
Ja, het verhaal is van begin tot eind geloofwaardig.
Zijn de karakters in het boek geloofwaardig?
Zijn de karakters in het boek geloofwaardig?
De karakters zijn stuk voor stuk geloofwaardig.
Welke persoon vond je het leukst en waarom?
Sylvio, omdat hij een man is waar geen kwaad in zit, maar als hij kwaad wordt, berg je dan maar.
En aan wie had je een hekel en waarom?
En aan wie had je een hekel en waarom?
Aan Heraclio, maar ik kan niet zeggen waarom, want dan zou ik teveel verraden.
Zou je bevriend kunnen zijn met de hoofdpersoon?
Zou je bevriend kunnen zijn met de hoofdpersoon?
Ja, ik zou wel bevriend kunnen zijn met Sylvio.
Begrijp je de beweegredenen van de personen?
Van sommige mensen begrijp ik ze, ook al keur ik niet alles goed, zoals wat Rosaline uiteindelijk aan Pancha geeft. Van andere personen begrijp ik ze totaal niet, zoals van Horacio. Het is duidelijk een geval van 'van je familie moet je het hebben'.
Wat vond je van de locaties in het boek?
De locaties klinken mooi.
Heeft de auteur je kunnen raken?
Heeft de auteur je kunnen raken?
Ja, de auteur heeft me met heel het boek weten te raken.
Mooie quote in het boek:
Mooie quote in het boek:
Ook uit afdwalingen kunnen mooie wezens voortvloeien.
Zou je het boek aanraden?
Zou je het boek aanraden?
Ik kan iedereen het boek aanraden.
Voor welke doelgroep zou dit boek geschikt kunnen zijn?
Voor welke doelgroep zou dit boek geschikt kunnen zijn?
Voor eenieder die van historische romans die waargebeurd zouden kunnen zijn houdt.
Hoeveel sterren geef je het boek?
Hoeveel sterren geef je het boek?
5 sterren.
Ga je het boek nog een keer lezen?
Ga je het boek nog een keer lezen?
Misschien.
Ga je het boek houden of geef je het weg?
Ga je het boek houden of geef je het weg?
Het boek mag terug in de boekenkast.
Ga je vaker een boek van deze auteur lezen?
Ga je vaker een boek van deze auteur lezen?
Ja, dat ga ik zeker.
Leuk weetje over het boek:
Leuk weetje over het boek:
Het stukje van de paard die een trap afgaat en wat er daarna gebeurd, is echt gebeurd, maar dan in een andere setting.
Website van de uitgever:
Website van de uitgever:
Het boek is ook te koop op Amazon.
Je kunt ook kijken op de Bibliotheek of het boek in een bibliotheek te leen is.
De links in dit blogbericht zijn advertentielinks waar ik geld mee verdien, mochten jullie een boek of iets anders bestellen.
Reacties
Een reactie posten